Alueen säännöt ja toiminta

Alueen kilpailusäännöt kaudella 2017-2018:

 

Alueen kilpailuissa noudatetaan STLL:n voimassa olevia kilpailusääntöjä

Suomen Taitoluisteluliiton sivuilta löydät muun muassa kilpailujen haku- ja järjestämisohjeet, lohkojaot, kilpailusäännöt, loppukilpailupaikat ja arvioijalomakkeet.

 

HUOM! Suomen Taitoluisteluliiton suosituksen mukaisesti arkipäivänä järjestettävät kilpailut eivät saa alkaa ennen klo 13.00.  Suositus on, että arkipäivinä järjestettävät kilpailut alkavat kello 14.00 tai sen jälkeen.

 

Alueen säännöt kaudella 2017 - 2018 (päivitetty 11.9.2017)

(Muutokset kauteen 2016-2017 verrattuna on merkitty alleviivaten.)

ISU-sarjat

  • ISU-sarjojen kilpailijat (pois lukien Silmut A) ovat kaikki oikeutettuja osallistumaan Hämeen aluemestaruuskilpailuihin

Silmut A

  • aluekilpailuissa käytetään aina ISU-arviointia

  • syyskilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista sekä kevätkilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista pois lukien syyskilpailusta paikan lunastaneet kilpailijat lunastavat paikan Hämeen megafinaaliin

  • megafinaalissa parhaiten sijoittuneet kilpailijat lunastavat paikan Timanttifinaaliin alla olevan taulukon mukaisesti

Silmut A lkm syys- ja kevätkilpailuissa yht.

Timanttifinaalipaikkojen lkm

Alle 10

5

11-15

6

16-20

7

21-25

8

Yli 25

9

 

  • Timanttifinaali järjestetään yhdessä Helsingin, Itäisen ja Kaakkoisen alueen kanssa.

Silmut B

  • syyskilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista sekä kevätkilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista pois lukien syyskilpailusta paikan lunastaneet kilpailijat lunastavat paikan Hämeen aluefinaaliin

  • jos luistelija vaihtaa kevätkaudeksi Silmut B -sarjasta Silmut A-sarjaan on hän oikeutettu käyttämään Silmut B -sarjassa saavutetun aluefinaalipaikan, ellei hän saavuta Silmut A -sarjan megafinaalipaikkaa

  • jos luistelija saavuttaa kevätkilpailussa paikan Silmut A -sarjan megafinaaliin, on hänellä lupa osallistua vain megafinaaliin hänen aluefinaalipaikkansa siirtyessä syyskilpailussa seuraavaksi parhaiten sijoittuneelle Silmut B -sarjan kilpailijalle

  • aluefinaalissa käytetään ISU-arviointia, syys- ja kevätkilpailuissa laajennettua tähtiarviointia

Aluesarjat

  • aluesarjoja ovat aluesilmut, aluedebytantit, aluenoviisit ja aluejuniorit

  • syyskilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista sekä kevätkilpailussa parhaiten sijoittunut kolmannes osallistujista pois lukien syyskilpailusta paikan lunastaneet kilpailijat lunastavat paikan Hämeen aluefinaaliin

  • kaikki aluesarjat kilpailevat kaudella 2017 – 2018 omissa sarjoissaan

  • aluejunioreiden aluefinaalissa käytetään ISU-arviointia, syys- ja kevätkilpailuissa sekä muilla aluesarjoilla laajennettua tähtiarviointia

Taitajat

  • kaksoishypyt eivät ole sallittuja

  • kilpailijat jaetaan sarjoihin axel ja ei-axel

  • lisäksi tarvittaessa jako ikäsarjoihin syyskilpailun yhteydessä, samaa jakoa noudatetaan kevätkilpailussa

  • jos poikia on vain yksi, kilpailee hän tyttöjen kanssa samassa sarjassa, useammalle pojalle järjestetään oma sarja

Tintit ja Minit

  • sarjat voidaan jakaa ikäryhmiin, kuitenkin siten että alle kymmenen luistelijan sarjoja yritetään välttää

  • tintit voivat kilpailla pareittain, jolloin parit muodostetaan eri ikäsarjojen luistelijoista

  • jos minipoikia on vain yksi, kilpailee hän tyttöjen kanssa samassa sarjassa, useammalle pojalle järjestetään oma sarja

  • tintit ovat aina sekasarja

 

Yksinluistelun testijärjestelmä

 

Yksinluistelun testijärjestelmä koostuu kahdesta osasta – Perustesteistä ja Elementtitesteistä. Luistelijan suorittama testitaso määrittelee kilpailusarjan, jossa luistelija saa kilpailla.

Perustesteillä testataan luistelijan perusluistelutaitoa, askeleita ja liukuja. Perustestejä suoritetaan seurojen/alueen testitilaisuuksissa. Valmentaja ilmoittaa luistelijat testeihin!

Elementtitesteissä luistelijan on suoritettava määritellyt elementit, hypyt ja piruetit, joko STLL:n alaisessa valinta- tai loppukilpailussa, SM-kilpailussa, ISU:n kalenterin kansainvälisessä kilpailussa (ei InterClub/alue/kutsukilpailussa) tai erillisessä testitilaisuudessa. Poikkeuksena on, että STLL:n nimeämässä Interclub-kilpailussa ja määrittelemässä sarjassa voi suorittaa haluamaansa elementtitestiä.

Kilpailusarja, vaadittu testitaso

B-silmuihin Perustesti 1 ja Elementtitesti 1
A-silmuihin Perustesti 2 ja Elementtitesti 2
Kansallisiin noviiseihin Perustesti 2 ja Elementtitesti 2
Debytantteihin Perustesti 2 ja Elementtitesti D3
SM-noviiseihin Perustesti 3 ja Elementtitesti 4
Kansallisiin junioreihin Perustesti 3 ja Elementtitesti 3
Kansallisiin senioreihin Perustesti 3 ja Elementtitesti 3
SM-junioreihin Perustesti 4 ja Elementtitesti 5
SM-senioreihin Perustesti 4 ja Elementtitesti 6

Lue lisää testijärjestelmästä STLL:n nettisivuilta!